EFOP-3.7.3-16-2017-00302
“A balassagyarmati Mikszáth Kálmán Művelődési Központ aktivitása az egész életen át tartó tanulás jegyében”
A projekt kedvezményezettje: Mikszáth Kálmán Művelődési Központ – Balassagyarmat
A szerződött támogatás összege: 38.553.952 Ft
A projekt befejezési dátuma: 2021.07.29.
A projekt keretében megvalósult tevékenységek, tanulási programok:
- NETovább – számítógépes tanfolyam
- Nyugdíjas klub
- Anya-gyermek csoport
- Örökség Kulturális Műhely – ismeretterjesztő előadássorozat
- Drámastúdió
- Színjátszó Csoport
- Képzőművészeti Szabadiskola
- Felnőtt Néptánc
- Művésztelep
- Néptánctábor
- Nyugdíjas kirándulás
A pályázati támogatásból laptopok, szoftverek, irodaszerek, oktatástechnikai eszközök, rajzeszközök, fejlesztő játékok, székek, szőnyeg, drapériák, jelmezek, díszletelemek, hangtechnikai eszközök kerültek beszerzésre.
TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2020-01924
“Tradicionális fesztiválok”
A projekt kedvezményezettje: Mikszáth Kálmán Művelődési Központ – Balassagyarmat
A szerződött támogatás összege: 12.999.000 Ft
A támogatás mértéke: 100%
A projekt befejezési dátuma: 2022. 03.31.
A projekt leírása: Fesztiváljaink célja, hogy városunk mind szélesebb közönségének bemutassa a kortárs művészetek és hagyományos műveltség értékeit. A palóc folklór és az új művészet rangos produkcióinak meghívásával hozzájáruljon Balassagyarmat kulturális rangjának és központi imázsának megerősítéséhez. A szórakozás és a szórakoztatás, a szabadidő hasznos eltöltésének segítése, a közösségi művelődés lehetőségeinek biztosítása és az alkotókészség kibontakoztatása mellett, fontos feladatunknak tekintjük a város polgárainak kulturális aktivizálását, együvé tartozásának erősítését, egymás megismerését.
Beszámoló a TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2020-01924 azonosítószámú projekt megvalósulásáról
A Mikszáth Kálmán Művelődési Központ szervezésében a „Tradicionális Fesztiválok” címen pályázott projekt részeként
a Palóc Hagyományéltető Napok programját 2021.07.22-25. között megvalósítottuk.
A beszámoló időszakában megvalósuló rendezvény jól szolgálta a város polgárainak kulturális aktivizálását, együvé tartozásának erősítését, egymás megismerését, hozzájárult Balassagyarmat kulturális rangjának és központi imázsának megerősítéséhez.
A Palóc Hagyományéltető Napok 2021. július 22-25 között került megrendezésre.
Résztvevők száma: 1900 fő.
A program megvalósítása során 10 szervezetet, közösséget, civil szervezetet szólítottunk meg., 4 db eszköz beszerzésére került sor.
A kulturális és vallásturizmus szempontjából is népszerű programsorozat az alábbi elemekkel valósult meg:
- A városban elhelyezett installációk, tablók képet adtak a vendégtelepülések, Buják, Kétbodony, Iliny, Nógrádsipek és Slovenske Darmoty múltjáról, jelenéről.
- A megismerésen túl kiváló kikapcsolódási lehetőségeket nyújtottak a színpadon fellépő hagyományőrző énekesek, táncosok, zenészek, mesemondók. A szokásjátékok bemutatásakor a régi falusi közösségek viselkedési mintái elevenedtek meg.
- Működő műhelyekben kovácsok, fafaragók, szövők mutatták be a tradicionális népi mesterségek fortélyait, a közönséget is bevonva az alkotás folyamatába.
- A palóckonyha jellegzetes ízeit kóstolhatták meg a látogatók.
- A Kereplő Színház vásári bábjátéka, interaktív gyermekprogramok, táncház is szórakoztatta a közönséget.
- Szellemi örökségünk változásait Harangozó Imre néprajzkutató előadással és fotókiállítással tárta az érdeklődők elé. Fabók Mariann előadóművész Mikszáth Kálmán, a nagy palóc novellájából készült bemutatója hatalmas sikert aratott, csakúgy, mint a Csíkzenekar szabadtéri koncertje.
- Fesztiválunk szakrális részén a Szent Anna tiszteletére rendezett búcsún idén is számos település képviseltette magát a processziós menetben.
- A szabadtéri Palóc Színpadon celebrált ünnepi szentmisén a szertartást Dr. Ternyák Csaba egri érsek és Turai János kanonok plébános végezték.
A palóckultuszt ápoló esemény a generációk közötti kapcsolatokat és a családok összetartozását is jól erősítette.
2022.évi Irodalmi Színjátszónapok 2022.02.25-27-én megvalósult.
Résztvevők száma: 300 fő.
A XXXVIII. Madách Imre Irodalmi és Színjátszó Napok az ország legrangosabb amatőr színjátszó fesztiválja, ami idén február végén került megrendezésre a Mikszáth Kálmán Művelődi Központban. A három napos fesztiválra az ország minden tájáról, sőt a határon túlról is érkeztek fellépők. A jelentkezési felhívás a Magyar Színjátékos Szövetség oldalán jelent meg, majd a pályázók közül egy szakmai zsűri választotta ki a fellépőket. A végleges programban 11 társulat előadása kapott végül helyet.
A pénteki napon 5, a szombaton pedig 6 darabot láthatott a közönség. Az előadásokat idén is egy három tagból álló szakmai zsűri értékelte, Ascher Tamás, Regős János és Szűcs Katalin személyében. Szombat és vasárnap délelőtt szakmai műhelybeszélgetés keretében mondták el észrevételeiket az előző napi előadásokról.
A vasárnap délutáni díjátadón 7 kategóriában értékelte a zsűri a darabokat. Az itt kiosztott díjak és az elhangzott szakmai értékelések igazán fontosak az amatőr színjátszók szakmai életében.
A fellépő társulatok teljes ellátást kaptak és 3 napig élvezhették városunk és Művelődési Központ vendégszeretetét.
A 38. ISZN-en nagyon színvonalas és mély előadásokat láthattak a nézők, az összes darab teltházzal futott. A város életében ez a színházi fesztivál mindig egy nagyon várt és színvonalas esemény.
Az Irodalmi Színjátszó Napokhoz kapcsolódó többgenerációs rendezvénysorozat, verseny megrendezése nem volt betervezve, a megnövekedett összegből az alábbi tevékenységeket tudtuk megvalósítani.
Résztvevők száma: 500 fő.
A rendezvénysorozat részei:
- 2022.02.08. Répa-retek mogyoró Gyerek koncert óvodásoknak
- 2022.02.19. Latte Maffiato Farsangi koncert felnőtteknek
- 2022.02.24. Cirkuszi előadás
- 2022.03.08.-03.20 Gyarmat virágszálai játék
- ahol Balassagyarmat híres hölgyeit ismerhetik meg a játékosok a város több pontján kihelyezett képekkel
- 2022.03.12. Tóth Andi és Manuel Koncert a város fiatal lakosságának
- 2022.03.21. Ákom-bákom Bábcsoport Czizmás kandút Bábelőadás óvodásoknak
TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2021-02278
“Városi megemlékezések a Nemzeti Összetartozás Évében”
A projekt kedvezményezettje: Mikszáth Kálmán Művelődési Központ – Balassagyarmat
A szerződött támogatás összege: 12.999.000 Ft
A támogatás mértéke: 100%
A projekt befejezési dátuma: 2022. 03.31.
A projekt célja: Erősíteni a szűkebb pátriánkhoz való érzelmi-értelmi kötődést, a hajdani örökség és a mai eredmények megbecsülését, és ez által hatékonyan közreműködni az összetartozás érzésének felkeltésében, a nemzeti öntudat erősítésében, a hazaszeretet elmélyítésében, illetve az emlékezetkultúra területén a fiatal generációk megszólítása, aktív szerepvállalásra késztetése.
Beszámoló a TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2021-02278 azonosítószámú projekt megvalósulásáról
Összetartozunk – programsorozat a Nemzeti Összetartozás jegyében
Nemzeti Összetartozás Napja
A múltat és a jelent összekötő ünnepeken való részvétel fontos szerepet kaphat a fiatalok nemzeti identitásának kialakulásában. Ennek azonban nélkülözhetetlen feltétele, hogy személyes viszony alakuljon ki bennük az ünnepelt eseményhez kapcsolódóan, s az ünnepen való részvétel ne maradjon számukra külsődleges kötelesség. Ezt hivatott segíteni a látványokban is bővelkedő több napos rendezvény első napja.
Városi megemlékezéseinknek kettős természetük van. Egyszerre fűzik az ünneplőket a múlthoz és a jelenhez. A közös történelem kitüntetett eseményeinek rendszeres felidézése erősíti a városhoz, a nemzethez való tartozás érzését. Fontos mának szóló üzeneteket is közvetítenek az emberek felé. Számos olyan szimbólum is kapcsolódik hozzájuk, amely alkalmas az összetartozás látható módon való kifejezésére. Mi élni kívánunk a színház- és a zeneművészet katartikus élményt ígérő önkifejező eszközeivel. A városi megemlékezések szakrális részeként szabadtéri istentiszteletet tartunk az ökumené jegyében. A tragikus történelmi sorsforduló arra kötelez, hogy megőrizzük hitünket és magyarságunkat, nemzethez tartozásunk tudatát.
2021.szeptember 27.
Tanúhegyek – Az el nem feledett magyar népdal 100 esztendeje
A Fonó Zenekar és hagyományőrző vendégeinek előadása a Művelődési Központban
2021.szeptember 28.
100 év 100 rajz című rajzpályázat, kiállítás a Mikszáth Kálmán Művelődési Központban
2021.szeptember 29.
Emlékfutás a Palóc ligetben
Mécses gyújtás az Országzászlónál
2021.szeptember 30.
A Világszép Nádszálkisasszony – zenés gyermekszínház a Művelődési Központban
Civitas Fortissima emlékünnep 2022. január 24-30.
A Civitas Fortissima emlékünnep mintegy negyedszázada különleges hangulatot hoz városunk életébe. Minden generáció – köztük a város diáksága is – bekapcsolódik és méltón emlékezik.
Az ünnepi programsorozat keretében a város melletti Nyírjesi-tavon rendezzük meg a bátrak úszását. Ez a kezdeményezés az utóbbi években igazi közösségi eseménnyé nőtte ki magát. A januári hidegben sportorvosi vizsgálattal, és zenés bemelegítés után kezdődik a bátrak úszása az előre kijelölt, és az Ipoly-Völgyi Különleges mentők által végig biztosított pályán.
A művelődési központ városi Versdélutánja az irodalom kedvelőknek ad lehetőséget a találkozásra és arra, hogy széles közönség előtt népszerűsítse a magyar nyelvet és a magyar nyelven születő irodalmi alkotásokat.
A történeti játszóház a történelmi ismeretközvetítés olyan sajátos formája, ahol a felidézett kor tárgyi kultúrája nemcsak háttérként, hangulatkeltő elemként van jelen, de a megismerés tárgya és forrása is egyben. Idén mintegy száz általános iskolás azonosulhat élményszerűen az elődök hazafias bátorságával és vitézségével.
A Civitas Fortissima Kárpát-medencei történelmi vetélkedőn háromfős csapatok mérhetik össze történelmi tudásukat. A nemes versenyre immár tízedik éve külhoni középiskolások is meghívást kapnak ezzel is erősíve a tudatot, hogy mi magyarok bárhol is éljünk a világban, összetartozunk.
Felvonulást szervezünk, hogy ünnepünk üzenetértékét interaktívabban közvetítsük a résztvevő közönségnek.
Több helyszínen zajlanak megemlékezések, ahol ünnepi műsor, szónoklatok, beszédek táplálják a történelmi emlékezet forrását. Minden helyszínen sokat számító üzeneteket közvetítenek a műsorban közreműködő helyi diákok, kórusok, a Gyarmati Színkör tagjai és hívatásos előadóművészek. Kegyelet, emlékezés jeléül elöljárók, intézmények, politikai pártok, civil szervezetek koszorúkat helyeznek el emléktábláknál, emlékhelyeknél.
A Legbátrabb város ünnepén ünnepi képviselőtestületi ülés keretében kitüntető címek adományozására kerül. A díjátadó gálán olyan személyeket ismernek el, akik több éven keresztül kifejtett munkásságukkal a település fejlődésében, a város értékeinek megismertetésében, kapcsolatainak gazdagításában elévülhetetlen érdemeket szereztek.
A Civitas Fortissima emlékhét programjai:
- Katonai hagyományőrzők bemutatói
- Civitas Fortissima múzeum tárlatvezetések, fegyverbemutatók
- Kültéri installációk felállítása (optikai játék, stilizált régi fénykezőgép)
- Könyvbemutatók általános iskolásoknak és felnőtteknek
- Rendhagyó történelemóra középiskolásoknak
- Történelmi játszóház általános iskolásoknak
- Előadások szervezése az ünnephez kapcsolódóan
- Megemlékezés és koszorúzás a városi temetőben, Civitas Fortissima szobornál és emléktáblánál
- Ünnepi képviselőtestület ülés a Mikszáth Kálmán Művelődési Központban
- Koncert programok szervezése
- Bátrak úszása – Nyírjes
2022. január 24.hétfő
Rendhagyó történelemórák Balassagyarmat általános és középiskoláiban
Történeti játszóház a Mikszáth Kálmán Művelődési Központban
2022.január 25 kedd
Civitas Fortissima Kárpát-medencei Történelmi Vetélkedő a Mikszáth Kálmán Művelődési Központban
2022.január 26. szerda
Ünnepi megemlékezés és koszorúzás
Ünnepi képviselőtestületi ülés a Mikszáth Kálmán Művelődési Központban
Díszpolgári és a Pro Urbe díjak átadása, állófogadás
2022.január 27. csütörtök
Rendhagyó történelemórák Balassagyarmat általános és középiskoláiban
Történeti játszóház a Mikszáth Kálmán Művelődési Központban
2022.január 28. péntek
Civitas Fortissima Kárpát-medencei Történelmi Vetélkedő a Mikszáth Kálmán Művelődési Központban
2022.január 29. szombat
Ünnepi megemlékezés és koszorúzás
Ünnepi képviselőtestületi ülés a Mikszáth Kálmán Művelődési Központban
Díszpolgári és a Pro Urbe díjak átadása, állófogadás
2022.január 30. vasárnap
Bátrak úszása – Nyírjes
Versdélután – Mikszáth Kálmán Művelődési Központ
A megvalósítani tervezett eredmény teljesült.
TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2021-02248
“Kincses Balassagyarmat”
A projekt kedvezményezettje: Mikszáth Kálmán Művelődési Központ – Balassagyarmat
A szerződött támogatás összege: 1.000.000 Ft
A támogatás mértéke: 100%
A projekt befejezési dátuma: 2022. 03.31.
A projekt leírása: A résztvevők öntevékenységére építő kutatóműhely létrehozása. Ez a közösség a településünkre vonatkozó információk, dokumentumok felkutatásával, gyűjtésével, rendszerezésével, feldolgozásával, közreadásával kapcsolatos tevékenysége által hozzájárul cikkek, könyvek megjelentetéséhez, előadások megvalósulásához. Eredményeiket várostörténeti worksopok alkalmával teszik közkinccsé.
Megvalósult események száma: 4 db, a programba bevont személyek száma: 200 fő, a program megvalósítása során megszólított közösségek, civil szervezetek száma: 2
Beszámoló a TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2021-02248 azonosítószámú projekt megvalósulásáról
A Mikszáth Kálmán Művelődési Központ szervezésében a “Kincses Balassagyarmat” címen pályázott projektben 2021.09.23. és 2022.03.31 között 4 alkalommal honismereti kezdeményezésünk sikeresen megvalósult.
A város történelmi múltját feltáró öntevékeny kutatóműhelybe hívtuk a város és vonzáskörzete lakóit.
Balassagyarmat iskolai közösségei és lelkes felnőttek is szívesen csatlakoztak helyi értékeink felfedezéséhez. Történészek, muzeológusok, művészettörténészek segítségével sikerült megérteni, összefüggéseket találni történelmi múltunk, kulturális hagyományaink és városfejlődésünk különböző szakaszai között.
Ezeket a felismeréseket négy alkalommal mutattuk be szélesebb közönségünk előtt.
Ezek a rendkívüli időutazások minden generációnak fontos segítséget nyújtanak abban, hogy történelmi ismereteik jobban a helyükre kerüljenek, minél alaposabban és teljesebben megismerjék, amit nekünk, balassagyarmatiaknak a helyi és a nemzeti kultúra üzenhet.
E közösség a településünkre vonatkozó információk, dokumentumok felkutatásával, gyűjtésével, rendszerezésével, feldolgozásával, közreadásával saját önképének, helyi identitásának fejlesztését is egyaránt jól szolgálta gyökereink megismerése, szellemi hagyományunk jelképi örökségének feltérképezése által.
Ebben a feladatban együttműködő partnereink voltak: a Gyarmati Média Kommunikációs Nonprofit Közhasznú Kft., a “Kicsi vagyok én” Közhasznú Alapítvány, a Madách Imre Városi Könyvtár, a Magyar Nemzeti Múzeum Palóc Múzeuma, a Nógrád megyei Levéltár és a Vadóka Néptánc és Szabadidős Közhasznú Egyesület.
NKA Petőfi 200 Ideiglenes Kollégium
690183 altéma
„Petőfiről és koráról másként”
A projekt kedvezményezettje: Mikszáth Kálmán Művelődési Központ – Balassagyarmat
A szerződött támogatás összege: 3.000.000 Ft
A támogatás mértéke: 100%
A projekt befejezési dátuma: 2023.05.31.
A projekt célja: létrehozni egy Petőfi Sándorról és az 1848-as eseményekről szóló színdarabot, egy drámapedagógiai foglalkozássorozatot és megalakítani egy színjátszókört.
Beszámoló a 690183/00042 azonosítószámú projekt megvalósulásáról
A programnak köszönhetően Balassagyarmaton létrejött egy amatőr színjátszó társulat, mely teret és lehetőséget biztosított azoknak, akiket vonz a színjátszás és a színpad világa, az önkifejezés drámai formája. Egy olyan színházi alkotói műhely valósult meg, ahol az érdeklődő professzionális szakemberek segítségével betekintést nyerhettek a színpadi művészet alkotói oldalára. Létrejött egy hiánypótló színdarab az 1848-as forradalom és szabadságharc eseményeiről, mely a célközönségnek köszönhetően sokkal befogadhatóbb a fiatal közönség számára. A drámapedagógiai foglalkozásoknak köszönhetően innovatív oktatási módszert ismertek meg a programba bekapcsolódó diákok. A foglalkozások interaktív jellegéből adódóan kiszélesíthették képzeletbeli határaikat, kiléphettek komfortzónájukból. A programoknak köszönhetően a fiatal látogatók száma megnőtt Intézményünkben, színházi előadásainkon is egyre növekvő létszámmal vesz részt ez a korosztály.